محل تبلیغات شما

  انسان  و چالشهای سهم خواهانه ی او بر زمین

پس از تصویب نهایی حیات بر زمین و پیدایش گونه های گیاهی وجانوری در زمین و دریا وست انسان بر زمین وتسلط او بر شکار و ست درغارها و رشد انسان در پایداری و مقابله با پدیده ها ی طبیعی، انسان توانست  به انقلاب های پی در پی و هدفمندی دست بزند و این دگرگونی ها نشان از این داشت که انسان برای خود سهم بیشتری از زندگی و رفاه در زمین می طلبد. با  آغاز انقلاب کشاورزی  و در پی آن انقلاب شهرنشینی و سپس دگرگونی های صنعتی. الگوهای مصرفی انسان در خوراک وپوشاک و مسکن وامنیت به رشد وپویش رسید.

در این کشاکش  انسان زمین را برای خود خلوتگاهی اختصاصی یافت و بارها توان خود را برای یورش به فضا و تسلط بر سایر کرات آزمود.

سهم انسان برای زندگی در زمین به اندازه ای بود که سایر جانداران از جمله پرندگان و چارپایان و حیوانات دیگر نیز برای حیات در زمین سهم داشتند. اما انسان با بیرون راندن وکشتن و اهلی کردن حیوانات  اجازه ی حیات را بر سایر جانداران محدود نموده و بلکه باعث انقراض بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی گردید و چرخه ی زیستی مربوط به گردشکار زمین برای حفظ حیات و بقای زمین و زمینیان  را دچار اختلال و انقراض نمود.

انسانها علی رغم داشتن مسئولیت برای صیانت از حیات در زمین و دانستن موضوع نیاز مندی چرخه ی حیات در زمین دست به فساد گسترده برای قلع وقمع و انقراض سایرموجودات و منابع طبیعی زدند

دراین کشاکش چالشهای زیست محیطی فراوانی  برای افزایش سهم  رفاهی انسان رخ داد وحتی انسان را به جنگ ونبرد علیه همنوعانش واداشت.

نمونه های بسیار خطرناکی که زمین را دچار خود ساخت

موضوعاتی مانند: افزایش سموم دفع آفات نباتی وجانوری. صید بی رویه ی آبزیان و پرندگان وحیوانات. دستبرد به دریا ها و جنگلها و رودخانه ها و جزایر و عرصه های منابع طبیعی و دگرگونی آن. حوادث اتمی در چرنوبیل و ماجرای هیروشیما . گازهای گلخانه ای. پارگی لایه ی ازون. جنگ های بزرگ و  پی درپی زمین را با چالشهای فراوانی برای ادامه حیات روبرو ساخته است.

با انقلاب صنعتی و رشد تکنولوژی و افزایش امکانات دریانوردی و صیادی در اقیانوسها ودریاها و رودخانه ها و دگرگونی ابزارها و امکانات تخریب کوه و رودخانه و جنگل ، تغییر و امحای  مصب رودخانه ها. تغییر و امحای چشمه ها و جنگلها بدست انسان  به تدریج شرائط اقلیمی زمین دچار نوسانات وناپایداری های زسیتی گردیده وحتی امکان حیات بر بسیاری از مناطق زمین که سابق بر آن امکان حیات درآن وجود داشته از انسان ها و سایر موجودات سلب گردیده است.

پسروی جنگلها و آبها، تغییر زیستگاهها و دگرگونی و بروز بسیاری از پدیده های طبیعی نشانگر چالش  حیاتی زمین و عصیانگری انسان درسهم خواهی های بی رویه اش بر زمین است.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که پدیده ی گرمایش زمین نیز به دست انسان ها رخ داده است.

فراوانی حوادث مرگبار طبیعی و غیر طبیعی و افزایش گونه های بیماری ها کشنده و صعب العلاج و تغییرات ژنتیکی  انسان و حیوانات و نباتات  ، امکان تغییرات اساسی در ژنتیک انسان و نقص های خطرناک انسان های جدید  یکی از مهمترین نشانه های فشار بر محیط زیست زمین است.

انسان ها برای حفظ بقای خود نیازمند به صیانت از محیط زیست  و حفظ چرخه ی سالم محیط زیست و سلامتی سایر جانداران است.

ازاین رو دولت ها و سازمانهای بین المللی باید اقدامات آموزش همگانی و لازم و پیشگیرانه برای صیانت از سلامتی زمین را در دستور کارهای خود داشته باشند. وسهم بیشتر و پایداری را برای سایر موجودات در برخورداری از عرصه های منابع طبیعی درنظر بگیرند.

و دستگاههای قضایی کشورها نسبت به هتک صیانت از محیط زیست برخوردهای جدی تر و پیشگیرانه تری را اعمال نمایند و برای مصونیت محیط زیست و زمین از همه ی توان خود در بازدارندگی از دستبرد انسانها اعمال نمایند.

والی الله المصیر

حمیدرضا ابراهیم زاده

6 آبان 1398

 

تمامی حقوق مربوط به این اثر درانحصار مولف محفوظ می باشد

انسان وچالش های سهم خواهانه اش بر زمین

زیبایی واقبال ومسئولیت زیبا رویان

عزا برای حسین .آسیب شناسی عزاداری سیدالشهدا

زمین ,انسان ,های ,ها ,ی ,حیات ,در زمین ,ها و ,زمین و ,محیط زیست ,صیانت از

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ایران از انقلاب به بعد.... کربلایی مسعود معصومی